Anasayfa Haberler KIŞ LASTİĞİ GENELGESİNİN DEĞERLENDİRMESİ
KIŞ LASTİĞİ GENELGESİNİN DEĞERLENDİRMESİ e-Posta
Nusret Ertürk tarafından yazıldı.   

Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı  tarafından 27 Kasım 2012 tarihinde “Kış Lastiği ve Uygulamalarına İlişkin 2012/KDGM- 07/DENETİM numaralı Genelge” yayınlanmıştır.  Bu genelgeyle Kış Lastiği tanımı yapılmış ve araç sınıflarına göre uygulamanın nasıl yapılması gerektiği açıklanmıştır.

"Kış Lastiği Genelgesi" Değerlendirmesi

Alpay LÖK

28 Kasım 2012, 15:25 Kaynak.www.tasiyanlar.com

Alpay LÖK.


Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı  tarafından 27 Kasım 2012 tarihinde “Kış Lastiği ve Uygulamalarına İlişkin 2012/KDGM- 07/DENETİM numaralı Genelge” yayınlanmıştır.  Bu genelgeyle Kış Lastiği tanımı yapılmış ve araç sınıflarına göre uygulamanın nasıl yapılması gerektiği açıklanmıştır.

AB ülkelerinde “Kış Lastiği” tanımı küçük ve orta araçlar için vardır ve M+S işaretleri birlikte lastik üzerinde aranır. Belirli test şartlarını sağlayan lastikler bu işaretleri taşıyabilirler. Almanya ve Avusturya’da tek başına M+S yeterli görülürken,  Avusturya ek olarak min.4mm diş derinliğini şart koşar.     

Ağır Taşıtlar için “Kış Lastiği” tanımı henüz yoktur, herhangi bir test koşulu olmayan  M+S logosu kullanılır. Lastik üreticileri ve bağlı oldukları birlikler, kendi test metodlarına göre geliştirip ürettikleri  Ağır Taşıt tipi Kış Lastiklerini listeler halinde yayınlarlar. Almanya ve Avusturya’da çeker dingil lastiklerinde M+S işareti yeterli görülür.

27.11.2012 tarihli “Kış Lastiği Genelgesi” incelendiğinde 16-17 Kasım 2012 tarihlerinde  Gazi Üniversitesi ile Polis Akademisi önderliğinde Antalya’da yapılan, lastik üreticilerinin yanısıra, çeşitli bakanlık yetkililerinin de katıldığı “2.Lastik ve Can Güvenliği Çalıştayı“ kararlarının büyük kısmının gözönüne alındığı görülmektedir.

Sonuç olarak;  “Kış Lastiği Genelgesi”nin Orta Avrupa’daki “Kış Lastiği Düzenlemeleri”ne kıyasla:                                                  

-  Ağır Ticari Taşıtlarda; aynı seviyede,                                                                               
-  Hafif Ticari taşıtlarda, Otomobillerde, Yarı-römork ve Römorklarda; daha ilerde            
- Toplamda ; daha ilerde (Lastik Diş Derinliği hariç) olduğu değerlendirmesi yapılabilir.

ÖNERİLER:

-    Kış Lastiğinde en az  diş derinliği, hafif araçlarda 4mm, ağır araçlarda çeker dingilde 5mm olmalıdır,
-    Kış lastiğinde yaş sınırı, örneğin 6 yıl, getirilmelidir,
-    Lastikleri takan Araç veya Lastik servisleri tarafından doldurulmuş “Kış Lastiği Denetim Belgesi” bulundurulma zorunluluğu getirilmelidir,       
-    Ağır taşıtlarda önde de “M+S” Lastiği takılması zorunluluğu getirilmelidir,
-    Sigorta mevzuatında düzenleme yapılarak “Kış Lastiği Genelgesi” ne aykırı  durumlarda Kasko Sigorta hasar ödemelerinin tamamen veya kısmen yapılmaması şartı getirilmelidir.
-    Lastik üreticileri ve dağıtıcıları “Kış Lastiği Genelgesi” şartlarını sağlayan     ağır taşıtlar için önerdikleri Çeker Dingil (isteğe bağlı Ön Dingil için de)  M+S lastiklerinin listesini yayınlamalılar.
Kış Lastiği: üzerinde M+S işareti bulunan ve 7 ºC’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de  Kış Lastiği yerine geçer.

a)    Kamyon, Çekici, Tanker, Otobüs, Yarı-römork ve  römork lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti aranır : M+S
b)    Minibüs, Otomobil ve Kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti ile birlikte Dağ içinde Kar Tanesi   işareti aranacaktır: M+S

Zorunluluk kapsamındaki yollar:

a) şehirlerarası karayollarında
b) şehir içi taşımacılıkta kış lastiği uygulaması ile ilgili hususlar ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenir ve uygulanır. Bu illerde bulunan yol kenarı denetim istasyonlarında bu husus dikkate alınır.

Zorunluluk kapsamındaki iller:
Ortalama yerel sıcaklıklar yol kenarı denetim istasyonlarında dikkate alınır.

Zorunluluk kapsamındaki araçlar: Şehirlerarası karayollarında seyreden tüm Kamyon, Çekici, Tanker, Otobüs, Minibüs ve Kamyonet  türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde

Zorunluluk dönemi: 1 Aralık – 1 Nisan arası
Sadece çeker dingilde Kış Lastiği Zorunluluğu olan araçlar:  Kamyon, Çekici, Tanker, Otobüs,

Tüm dingillerinde Kış Lastiği Zorunluluğu olan araçlar:
Yarı-römork , römorklar Minibüs ve Kamyonet  türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca “A” türü yetki belgelerine kayıtlı Otomobiller.

www.kislastigi.com

www.wintertyreturkey.com
Kaynak.www.tasiyanlar.com
Son Güncelleme: Cuma, 30 Kasım 2012 09:04
 
Reklam