Anasayfa Haberler GÜNEŞ KUM DENİZ TURİZMİ İYİ; DİĞER ALANLARDA NASIL?
GÜNEŞ KUM DENİZ TURİZMİ İYİ; DİĞER ALANLARDA NASIL? e-Posta
Nusret Ertürk tarafından yazıldı.   

Turizmi 'Güneş-Kum-Deniz' yanında diğer ürün ve alanlarının geliştirilmesi talebi her vesile ile diye getiriliyor. Peki turizmin '3S' olarak ifade edilen alanı dışındaki kesimlerde durum nasıl, buralarda ne bekleniyor..

GÜNEŞ KUM DENİZ ile ilgili görsel sonucu
Haftalık Ekonomist Dergisi’nden Levent Gökmen Demirciler’in konuyla ilgili yaptığı derlemede şöyle deniyor:
Turizmi istikrarlı hale getirmenin yolu 'deniz-kum-güneş' üçgeninden çıkarıp çeşitlendirmekten geçiyor.
Bu amaçla turizm sektörü, yayla turizminden kültür turizmine, kruvaziyer turizmden gastronomi turizmine kadar bu yıldan itibaren ciddi bir atak hedefliyor.
“Resortteki toparlanma diğer alanlara da yansıyor”
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, bu yıl turizmin tüm çeşitlerinde bir hareketlenme gözlendiğine dikkat çekiyor.
Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, "Trekking, yayla, kültür, gastronomi gibi çeşitlemelerle bu başarılabilir. İkinci bir turizm hamlesi, yeni bir dönüşüm olması lazım" diyor.
Golf turizminde son durum
Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği (IAGTO) Türkiye ve Antalya Golf İhtisas Spor Kulübü Başkanı Cahit Şahin, dünyada 60 milyona yakın amatör golf oyuncusu bulunduğunu, golfte Türkiye'nin en iyi yılı olan 2011'de Belek'te 529 bin round oyun oynandığını bu sayının 2017 yılında 289 bine kadar düştüğünü, bu yılın ilk dört ayında ise yaklaşık 197 bin round oyun oynandığını,  bu sayının 2018 sonunda 450 bin roundu bulması beklendiğini söyledi.
Takımlar geri dönüyor
Kriz öncesinde Avrupa'dan ve Rusya'dan yılda bin 600 dolayında futbol takımı Belek’te kamp yapıyordu. Kriz sırasında düşüş yaşanan kamp turizminde de bu yıl hareketlilik var.
Kruvaziyer de toparlanıyor
Türkiye'nin kan kaybettiği turizm dallarından biri olan kruvaziyerde de önümüzdeki yıllarda artış bekleniyor. Önümüzdeki 10 yılda Akdeniz sularına 50 yeni gemi inecek. Bu gemiler için Türkiye'nin olmazsa olmaz ülkelerden biri olduğu ifade ediliyor. Bunun da kruvaziyer turizminin yeniden canlanmasını sağlayacağı tahmin ediliyor. 2020'de 300 geminin Türkiye'ye geleceği belirtiliyor.
Turizmin hangi kesim ve ürününde durum ne
Resort turizmi
Türk turizminin amiral gemisi olan resort turizminde Antalya'ya 2015 yılında 12 milyon turist gelmişti. 2016'aan itibaren kan kaybetmeye başladı.
Kruvaziyer turizm
2015 yılı öncesinde bin ile bin 500 arası kruvaziyer gemi Türkiye'ye geliyordu. Akdeniz'deki savaş ortamı nedeniyle gemi şirketleri 1,5 yıl önce turları iptal etti.
Düğün turizmi
İstanbul'da Hindistan'dan ve Arap ülkelerinden olmak üzere yılda 2 - 3 adet büyük çaplı düğün yapılırdı. Bu sayının katlanarak büyümesi bekleniyor
Futbol kamp turizmi
2015 yılı ve öncesinde Avrupalı ve Rus takımlar ağırlıklı olmak üzere bin 600 civarında takım Belek'te kamp yapıyordu.  Takımlar geri dönmeye başladı.
Golf turizmi
Türkiye'nin en iyi yılı olan 2011'de Belek'teki 15 golf sahasında 529 bin round oyun oynanırken bu sayı 2017 yılında 289 bine düştü. Yeniden toparlanıyor.
Gastronomi turizmi
Son yılarda hızla gelişmeye başladı. Adana, Gaziantep ve Hatay, Unesco'nun da desteğiyle bu turizmin öncüsü oldu.
Yayla turizmi
2013 yılından itibaren Ortadoğuluların Karadeniz'i keşfetmesiyle Trabzon, Ordu, Giresun'da yayla turizmi canlandı. Karadeniz turları da bu alana katkı yaptı.
Kültür turizmi
Yılda 2 milyon yerli ve yabancı turist rakamına ulaşıldı. 2015 yılı öncesinde özellikle Japonya ve Avrupa ülkeleri ağırlıklı ilerlerken kriz sonrası iç pazarda gelişme yaşandı. Karadeniz, Orta Anadolu, Akdeniz ve Ege'de yeni rotalar ortaya çıktı.
Kongre turizmi
Türkiye 2013'ü 146 kongreyle dünya sekizincisi olarak tamamlamıştı. Yurtiçinde yapılan irili ufaklı kongrelerle yaklaşık 3,5 milyar dolarlık gelir elde ediliyordu. Bu yıl çok hızlı bir geri dönüş var.
Kaynak;www.turizmgazetesi.com